Jeśli należymy do miłośników rowerowych wycieczek, warto już teraz zadbać o to, by jak najbezpieczniej przewozić jednoślady samochodem, gdy na dobre rozpocznie się sezon rowerowy. Jak prawidłowo przewozić rower – są trzy sposoby, a każdy z nich ma swoje dobre i złe strony, więc wybór konkretnej metody najlepiej niech pozostanie w gestii każdego z osobna.

Najpopularniejszym i najtańszym sposobem na przewiezienie rowerów jest transport na dachu auta.  Jeśli posiadasz już bagażnik bazowy sprawa jest jeszcze prostsza, bagażniki montowane na dachu można już kupić za 59 zł (Modena Inter Pack). Przewożenie rowerów w uchwycie rowerowym montowanym na dachu auta nie jest pozbawione minusów. Po pierwsze trzeba te rowery umieścić na dachu, co wymaga użycia dużo większej siły szczególnie autach wyższych (Van i SUV). Po drugie rowery podróżujące na górze będą stawiały największy opór.  Sprawdź oferty bagażników na dach.

Drugim sposobem jest zamocowanie bagażnika na klapie samochodu. Jest to rozwiązanie nieco droższe od pierwszego, niemniej może być bardziej wygodne i komfortowe podczas jazdy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że i ono nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim musimy się liczyć z tym, że taki bagażnik nie będzie idealnie pasować do wszystkich modeli pojazdów – w niektórych takiego bagażnika nie będzie można po prostu zainstalować. Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, musimy liczyć się z tym, że rowery uniemożliwią dostanie się do bagażu. Może się też zdarzyć tak, że rower będzie częściowo zasłaniać widoczność w lusterku wstecznym. Przy doborze bagażnika na tylną klapę pomoże Ci nasza wyszukiwarka.

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest trzecia opcja, czyli zamocowanie roweru na haku holowniczym. Przewożąc rower w bagażniku mocowanym na haku nie da się przypadkowo zarysować lakieru samochodu. Nie musimy też martwić się o to, że samochód zacznie więcej spalać, gdyż opór powietrza znacząco nie wzrasta. Nie można też zapominać o samym mocowaniu rowerów – jest szybkie i wygodne, więc każdy bez trudu sobie z taką czynnością poradzi. Na haku przewieziemy do czterech rowerów w zależności od wybranego uchwytu.