Nadciąga wiosna, a wraz z nią wiele przyjemnych godzin spędzonych na rowerze. Miejskie ścieżki rowerowe i okoliczne trasy szybko się nudzą. Dlatego w poszukiwaniu nowych, ekscytujących wrażeń warto wyruszyć dalej. Polska ma wiele do zaoferowania rowerzystom — amatorom i zawodowcom. Wystarczy, że wyposażysz swój samochód w bagażnik i możesz ruszać przed siebie.

Nadciąga wiosna, a wraz z nią wiele przyjemnych godzin spędzonych na rowerze. Miejskie ścieżki rowerowe i okoliczne trasy szybko się nudzą. Dlatego w poszukiwaniu nowych, ekscytujących wrażeń warto wyruszyć dalej. Polska ma wiele do zaoferowania rowerzystom — amatorom i zawodowcom.  Wystarczy, że wyposażysz swój samochód w bagażnik i możesz ruszać przed siebie. 
Jeżeli pogoda jest sprzyjająca sezon rowerowy możesz rozpocząć już w marcu. Od tego czasu jednoślad może Ci towarzyszyć przez najbliższych kilka miesięcy, do października, a nawet listopada. Jeśli jesteś prawdziwym amatorem jazdy rowerem i traktujesz go jako środek komunikacji, prawdopodobnie będzie Ci on służył przez cały rok.
Dla wielu osób rower to jednak coś więcej niż alternatywa dla komunikacji miejskiej czy samochodu. To także pomysł na rekreację, odpoczynek i spędzanie czasu wolnego, nierzadko w towarzystwie rodziny i przyjaciół. W poszukiwaniu miejsc idealnych do wypraw na jednośladach warto poszukać tras oddalonych od miejsca zamieszkania — okoliczne ścieżki rowerowe czy szosy na pewno już znasz na pamięć. Jednak zanim zaczniesz błądzić palcem po mapie i planować ekscytujący rowerowy trip, zacznij od wyposażenia swojego samochodu w bagażnik rowerowy. Dlaczego jest to takie ważne?
Bagażnik rowerowy — niezbędny gadżet czy zbędny wydatek?
Jeśli od aktywnej formy wypoczynku wolisz popołudnie na kanapie przed telewizorem to prawdopodobnie bagażnik rowerowy okaże się kaprysem i zbędnym wydatkiem. Zakładamy jednak, że wraz z nadejściem wiosny chcesz zmienić kapcie na tenisówki, a zamiast dusznych pomieszczeń poczuć na skórze orzeźwiające podmuchy wiatru. Doposażenie samochodu w bagażnik rowerowy to najrozsądniejsze rozwiązanie, jeśli chcesz odkrywać nieznane trasy i spróbować czegoś nowego. Jazda autem wypakowanym bagażami pod sam sufit jest nie tylko niekomfortowa, ale też niebezpieczna. Widoczność kierowcy jest ograniczona, a on sam, zamiast koncentrować się na prowadzeniu auta, stara się tak manewrować nim, aby ułożone bagaże nie przemieszczały się. Jednoślady przewożone w bagażniku wewnętrznym są ponadto narażone na uszkodzenia.
Jaki bagażnik wybrać?
Kiedy zdecydujesz o tym, że inwestycja w bagażnik rowerowy to najlepszy pomysł przed nadejściem wiosny, czas wybrać odpowiedni model. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które bez trudu dopasujesz do swojego pojazdu. To priorytet — wybrany bagażnik musi być kompatybilny z samochodem. Dobrze, jeśli przy okazji spełnia szereg innych funkcji i, co równie ważne, jest intuicyjny w obsłudze.
W ofercie czołowych producentów bagażników rowerowych znajdziesz:
●    bagażniki na hak ze światłami — platformy do stabilnego przewożenia 2, 3, a nawet 4 rowerów,
●    bagażniki na hak nożycowe,
●    bagażniki na dach za ramę,
●    bagażniki na dach za widelec,
●    bagażniki na tylną klapę,
●    bagażniki na koło zapasowe.
Wybór jest ogromny, a poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim sposobem montażu. Niektóre umożliwiają stabilne mocowanie roweru na dachu lub z tyłu pojazdu. W innych systemach konstrukcja polega na podwieszaniu sprzętu sportowego na klapie bagażnika lub kole zapasowym. Bez względu na to, jaki model wybierzesz musisz dopasować go do częstotliwości wycieczek i odległości jakie planujesz pokonywać. Nie zapomnij też o ładowności.
Na dalsze wyprawy najlepiej sprawdzi się platforma montowana na haku, wyposażona w światła, na której mocujesz tablicę rejestracyjną. Jeśli jednak Twoje auto nie jest wyposażone w hak możesz rozważyć bagażnik dachowy. Najpopularniejsze są te z mocowaniem na ramę na dachu samochodu. Teamy kolarskie i zawodowcy najczęściej wybierają bagażniki, w których rower mocuje się za widelec (wówczas na czas transportu trzeba ściągać koło).
Do montażu bagażnika rowerowego na dachu będziesz potrzebować belek. Są one baza dla uchwytów, bez nich instalacja całej konstrukcji nie będzie możliwa. 
Wybór bagażnika rowerowego nigdy nie jest łatwy. Mając jednak na uwadze fakt, że ten element będzie Ci towarzyszył przez wiele sezonów, lepiej postawić na model znanego producenta. Warte rozważenia marki to Thule, Mont Blanc czy Cruz. Mają one niezbędne certyfikaty, które potwierdzają jakość oraz niezawodność bagażników.